درباره ساخت و ساز غیرمجاز در روستا چه می دانید؟ - ویلای من ، فروش ویلا زیباکنار ، خرید ویلا زیباکنار ، خرید ویلا در شمال

درباره ساخت و ساز غیرمجاز در روستا چه می دانید؟

امروزه با سخت تر شدن زندگی شهری برخی از مردم تصمیم گرفته اند به زندگی در روستا پناه ببرند. شروع به زندگی در روستا در قدم اول نیازمند انتخاب محلی برای سکونت است. با توجه به استحکامات کم خانه های روستایی نیاز به ساخت و سازهای جدیدی احساس می شود. در این میان برخی افراد سوءاستفاده گر به ساخت خانه هایی به دور از قوانین ساخت و ساز روی می آورند. برای اطلاعات بیشتر درباره ساخت و ساز غیرمجاز در روستا با وب سایت زومیلا همراه باشید.

ساخت و ساز غیرمجاز در روستا

با تحولاتی که اخیرا در حوزه ساختمان سازی ایجاد شده و همینطور معاملات مربوط به مسکن، بخش عمده ای از اقتصاد کشور را به خود اختصاص داده است، روستاها به خصوص روستاهای نزدیک به شهرهای بزرگ، هم تحت تاثیر این تحولات قرار گرفته اند و ساخت و ساز در روستاها افزایش یافته است. این ساخت و سازهای روستایی بایستی با  قوانین خاص خود ساخته شوند که ما در ادامه به شرح  قوانین ساخت و ساز در روستا می پردازیم:

ضوابط مربوط به نحوه ساخت و ساز در روستا

۱- هر گونه ساخت و ساز باید صرفا در داخل محدوده طرح هادی مصوب که طبق ضوابط و مقررات مندرج در بند ۱۰ مجاز باشد و ساخت و ساز در خارج از محدوده طرح هادی ممنوع می باشد.

۲- تمامی ساکنین روستا، کلیه دستگاه های اجرایی دولتی و غیر دولتی و همه دست اندرکاران عمران روستایی، قبل از شروع ساخت و ساز در روستا در محدوده طرح هادی باید برای اخذ پروانه ساختمان، هماهنگی های مربوطه را با دهیاری روستا و در صورت فقدان دهیاری، از طریق اعضاء شورای اسلامی با ارائه یک تقاضای کتبی و مدارک مورد نیاز از مرجع ذیربط پروانۀ ساختمانی، اقدام نمایند.

۳- برای جلوگیری از تخلفات مربوط به ساخت و ساز غیرمجاز در روستا ، باید در کلیه عملیات ساختمانی که در محدوده مصوب طرح هادی است، رعایت مفاد پروانه ساختمانی صادره توسط کلیه سازندگان، ساکنین، تمامی دستگاه های اجرایی و دیگر دست اندرکاران عمران روستایی الزامی می باشد.

۴- لازم به ذکر است که دهیاری و در صورت فقدان آن، اعضاء شوراهای اسلامی روستا اختیار این را دارند که  از هر گونه ساخت و ساز غیر مجاز و بدون پروانه ساختمان در داخل محدوده مصوب طرح هادی جلوگیری نموده و سازنده و متقاضی را راهنمایی و برای اخذ پروانه ساختمان به مرجع ذیربط معرفی نمایند. و در صورت عدم توقف عملیات ساخت و ساز غیرمجاز در روستا ، در اولین فرصت ممکن، دهیار و یا شورا و حتی بخشداری می تواند  اقدامات قانونی لازم را به صورت کتبی به مرجع ذیربط گزارش دهد.

۵- و در پایان کار ساخت و ساز، برای صدور سند مالکیت ساختمان در روستا، اداره ثبت و اسناد شهرستان مکلف است برای صدور سند، استعلام مبتنی بر غیرمجاز نبودن ملک ساخته شده را از بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان اخذ نماید و در صورت بلا مانع نبودن مراحل ساخت و ساز، سند صادر شود.

 

مرجع صدور پروانه ساختمانی در روستا کجاست؟

برای دریافت پروانه ساختمان ابتدا لازم است مالک درخواست خود را در دهیاری ثبت کند. (تشکیل پرونده و فرستادن آن به بخشداری برای صدور مجوز از وظایف دهیاری است)

طبق بند ۳۳ ماده ۱۰، اساس نامه تشکیلات و سازمان دهیاری ها ، صدور پروانه برای اماکنی که در محدوده قانونی روستاها ساخته می شوند با رعایت مقررات مندرج در آیین نامه مربوط به استفاده از اراضی، احداث بنا و تأسیسات در خارج از محدوده ی قانونی و حریم شهرها، از وظایف بخشداری است.

در پروانه های ساختمانی که دهیاری صادر می کند باید حداکثر مدت زمانی که برای پایان دادن به ساختمان سازی لازم است و نوع استفاده از آن ذکر شود. پروانه ساختمانی به مدت دو سال اعتبار داشته و تمدید آن برای دو بار به صورت رایگان انجام خواهد شد. اعتبار هر تمدید یک ساله خواهد بود. در صورت تمام نشدن ساختمان در موعد مقرر معادل ۲۵ درصد از عوارض صدور پروانه ساخت زمان تمدید پروانه ، به عنوان عوارض هر تمدید ازسال پنجم از سازنده ساختمان گرفته خواهد شد.

جلوگیری از ساخت و ساز غیرمجاز در روستا

ساخت و ساز غیر مجاز در روستا، شامل مواردی مانند زمین خواری می شود . روستاها معمولا محلی هستند که مورد طمع زمین خواران قرار می گیرند. در طرح هادی روستاها، اراضی کشاورزی مشخص شده و ساخت و ساز در آن ها ممنوع می باشد.

برای جلوگیری از تغییر کاربری های غیر مجاز پیشنهاد می شود دستگاه های خدمات رسان از دادن خدماتی مانند انشعاب آب و برق به ساختمان های ساخته شده در این زمین ها چشم پوشی کنند. در این صورت راه برای تغییر کاربری و استفاده از اراضی کشاورزی سخت تر خواهد شد.

مورد دیگر از ساخت و ساز غیر مجاز در روستاها مواردی هستند که فاقد پروانه بوده و بدون کسب اجازه از هیچ کدام از دستگاه های مربوطه اقدام به ساخت و ساز می کنند. همچنین گروه دیگری هستند که پروانه کسب می کنند اما ضوابط پروانه را نادیده می گیرند.

  • برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز در روستاها و نحوه رسیدگی به تخلفات کمیسیونی مرکب از نمایندگان وزارت کشور، قوه قضاییه و وزارت مسکن و شهرسازی در استانداری ها تشکیل خواهد شد.
  • بر حسب میزان شدت تخلف، حکم قلع بنا یا جریمه ای معادل با پنجاه تا هفتاد درصد قیمت روز اعیانی تکمیل شده، صادر خواهد شد. دهیاری باید در برخورد با ساخت و ساز های غیر مجاز اعلام شده از طریق بخشداری که  شامل مواردی مانند سرپیچی از اصول حاکم بر ساخت و ساز و همچنین عدم رعایت سرانه و کاربری های مشخص شده مطابق با طرح هادی روستایی را فورا به اطلاع کمیسیون مستقر در استانداری برساند.

 

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *